Ana Sayfa İnternetten Para Kazanma Dropshipping ile Nasıl Para Kazanılır? Dropshipping Nedir?

Dropshipping ile Nasıl Para Kazanılır? Dropshipping Nedir?

25
1
dropshipping nedir

İnternet günlük hayatımıza etmeye başladıktan sonra birçok olumlu sonuçları da beraberinde getirdi. Yapmamız gereken olumlu yanlarından olabildiğince çok verim alabilmektir. Getirdiği olumlu yanlarından biri de yeni para kazanma yöntemi Dropshipping. Yüzlerce kişi Dropshipping yöntemi ile para kazanmaya çalışıyor. “Dropshipping ile nasıl para kazanılır, hangi yolları izlemelisiniz” aklınızdaki bütün sorulara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Dropshipping nedir?

Dropshipping, dilimizdeki karşılığı stoksuz satış olan yeni bir tür ticaret yöntemidir. Dropshipping ile uğraşan kişiler, ürün depolamak, stok listesi tutmak gibi işlerle uğraşmazlar. Bunun yerine satış yaptığı platform (sosyal medya sayfası, internet sitesi vb.) üzerinden gelen siparişleri direkt olarak tedarikçi firmaya yönlendirir. Müşterilerine siparişlerini tedarikçi firmanın deposu üzerinden gönderir. Bu şekilde Dropshipping işi yapanlar ürünlerin stoklarıyla uğraşmadan, tedarikçilerin ürünlerini satarak gelir sağlarlar.

Bir müşteri e-ticaret sitesini girip farklı ürünlerle karşılaşabilir ve bu ürünleri satın alabilir. Ancak işin arka planında farklı bir durum yaşanır. Müşteri siparişi verir, site sahibi firma gelen siparişleri doğrudan tedarikçi firmaya yönlendirir. Ürünün müşteriye ulaşmasını sağlar. Satın alım gerçekleştirilir.

dropshipping ile para kazanma

Dropshipping Nasıl Uygulanır?

Dropshipping uygulamanın da bazı yöntemleri vardır. Öncelikle Dropshipping yapmak için bir tedarikçi firma bulunup anlaşılması gerekir. Bu tedarikçi firmanın ürünlerini ve ürün stoklarını kendi sitenize aktarmanız gerekiyor. Bu işlem de XML entegrasyonu adı verilen bir yöntem ile uygulanıyor. Bu yöntem de firma tarafından satılan ürünlerin fotoğraflarını, ürün ad ve açıklamalarını, fiyat bilgilerini ve stok durumunu belirten bir dosya bulunuyor. Bu dosya Dropshipping yapmak isteyen firmaya gönderilir ve firma da kendi satış yapacağı e-ticaret sitesine bu dosyayı ekler. Dosyada bulunan tedarikçi firmanın tüm bilgilerini kendi e-ticaret sitesine yüklemiş olur. Bu işleme XML entegrasyonu denir.

Stoksuz Satış Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Avantajları:

Stoksuz satışın yani Dropshipping yönteminin de kendine göre bazı avantajları bulunuyor.

  • Hiçbir para harcamadan veya biraz daha kaliteli olması için çok küçük bir sermaye ile stoksuz satış yapmaya başlayabilirsiniz.
  • E-ticaret sitenizde ya da satış yaptığınız diğer platformlarda ürünleriniz sipariş almadan, ürün alış bedeli ödemenize gerek yoktur. Sattığınız üründen kazandığınız gelirle ürünü alabilirsiniz.
  • Sattığınız ürünleri tedarikçi firmadan karşılayacağınız için depo ve stok maliyetleriniz olmaz. Ürünlerin korunması, sigortası veya işçiye ödenmesi gereken ücretler gibi giderlerden kurtulmuş olursunuz.
  • Kargo şirketleri ile yapılacak anlaşmalar veya kargolama gibi işlemlerle uğraşmazsınız. Tedarikçi firmaya gelen siparişleri bildirirsiniz ve tedarikçi firmada müşteriye ürünleri ulaştırırsınız.
  • Tek bir tedarikçi firma ile çalışma zorunluluğunuz yoktur. Birden fazla tedarikçi ile anlaşarak ürün çeşidinizi istediğiniz kadar artırabilirsiniz. Bu da daha fazla müşteri ve daha fazla kazanç anlamına gelmektedir.

Dezavantajları:

Dropshipping işine girmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı durumlar var.

  • Satışını yaptığınız ürünü görmediğiniz için seçeceğiniz tedarikçi firmanın güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz. Müşterilerinizin mağdur olması durumunda gelir kaybetmenize neden olabilir.
  • Sattığınız ürünlerin stoklarını siz düzenlemediğiniz için tedarikçi firma ile yanlış bilgi danışmasında stok problemi yaşamanız da muhtemeldir.
  • Üçüncü bir kişiye bağlı olduğunuz için müşteriye anında cevap veremezsiniz.

Dropshipping’de Dikkat Etmeniz Gerekenler

Dropshipping yapmak istiyorsanız bazı durumlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Öncelikle ürünleri tedarik edeceğiniz firmayı iyi seçmelisiniz. Güvenilir, depo ve stok kontrolünü doğru yapan, sipariş gönderimlerini gerçekleştirebilen bir firma seçmelisiniz. Aksi takdirde müşterilerinizle sorun yaşayabilirsiniz. Satış yaptığınız ürünler hakkında teknik bilgilere hâkim olmanız da önemli bir konudur. Çünkü müşterileriniz sizden ürün hakkında bilgi almak isteyecektir ve siz de gerekli desteği sağlamalısınız. Müşteri memnuniyetini sağlamanız hem sizin hem de müşterileriniz için olumlu bir durum olacaktır.

Diğer para kazanma yollarına ulaşmak için tıklayınız.

1 Yorum

  1. Dropshipping ile nasıl para kazanıyorlar diye sürekli merak etmişimdir. Yazınızı okuyunca drobshipping nedir , drobshipping nasıl yapılır öğrenmiş olduk. Diğer yazılarınıza da marekla beklemekteyim.Özellikle drobshipping hakkında daha kapsamlı bilgiler verirseniz iyi olur. İyi çalışmalar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz