Ana Sayfa Para Kazanma Yolları Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak – Stok Fotoğrafçılık ile Para Kazanmak

Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak – Stok Fotoğrafçılık ile Para Kazanmak

19
0
fotoğraf çekerek para kazanma

Sabit bir işten elde ettiğiniz gelirin yanına ek gelir sağlamak isteyebilirsiniz. Ek gelir için ek iş yapmayı düşünebilirsiniz ancak yeterli vaktiniz olmayabilir. Fotoğraf çekerek para kazanmak istemez miydiniz? Boş vakitlerinizde bir hobi olarak yapabileceğiniz bir eylemi gelire dönüştürebilirsiniz. Fotoğraf çekerek para kazanmanın da kendine göre incelikleri var.

Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak

Fotoğraf çekerek para kazanmak yani stok fotoğrafçılığı yapmak. Stok fotoğrafçılık ek gelir sağlamak isteyenler için büyük bir pasif gelir kaynağı olabilir. “Pasif gelir nedir?” diye sorarsanız, size uyurken para kazandıran her şey pasif gelir kaynağıdır. Yani sürekli çalışmanızı gerektirmeyen ancak size gelir sağlayan kaynaklara pasif gelir denir. Konumuzu dönecek olursak, stok fotoğrafçılık hakkında bilgi vererek başlayalım.

Stok Fotoğrafçılık Nedir?

Bir reklamda kullanmak, bir makaleyi desteklemek, internet sitelerinde kullanmak için bir görsele ihtiyaç duyulduğunda; özel olarak çekim yaptırmak yerine ya da bir fotoğrafçının kataloğundan satın almak yerine daha uygun fiyatlara, daha kolay ulaşabileceğiniz bir yöntem var. Bu yöntem stok fotoğraf sitelerinden görsel indirmek.

Günlük hayatta karşınıza gelen bir afiş, bir reklam, basılı bir malzeme, sanal ortamda kullanılan birçok görsel stok fotoğraf sitelerinden kullanılıyor. Stok fotoğraf siteleri genellikle düşük bir ücret ile abonelik teklif ederler. Abonelerine sitelerindeki milyonlarca stok görseli satarlar. Peki bu stok fotoğraf siteleri, sattıkları görselleri nereden ediniyorlar? İşte burada stok fotoğrafçılık mesleği ortaya çıkıyor. İnsanlar çektikleri fotoğrafları bu sitelere gönderiyor. Bazen amatör fotoğrafçılar, bazen de uzman fotoğrafçılar tarafından gönderilmiş oluyor. Tüm bu fotoğrafçıların yaptığı iş modeline stok fotoğrafçılığı deniliyor.

Stok Fotoğrafçılıktan Nasıl Para Kazanırım?

“Ben de fotoğraf çekiyorum, siteye yüklerim, paramı kazanırım, ne kadar kolaymış!” gibi bir düşüncedeyseniz bu düşüncenizi unutun. Çünkü stok fotoğrafçılık sandığınız kadar basit bir iş değil. Her meslek gibi stok fotoğrafçılığında incelikleri bulunuyor.

Stok Fotoğrafçılık ile nasıl para kazanılır

Öncelikle stok fotoğraf sitelerine yükleyeceğiniz fotoğrafların belli niteliklerde olması gerekiyor. Çektiğiniz fotoğrafların yüksek çözünürlüğe ve iyi bir kaliteye sahip olması gerekir. Fotoğrafın çekildiği açı, ışığın geliş açısı doğru ayarlanmış olmalı. En önemlisi ise ihtiyaçları karşılayacak bir fotoğraf olmasıdır. Her türlü nesnenin, varlığın fotoğrafını çekebilirsiniz. Herhangi bir mizansen (aile ortamı, öğrenciler, çalışma ortamı, toplantı vb.), doğa, hayvan, sokak, ev… Aklınıza gelebilecek her şey. Ancak dikkat etmeniz gereken bir konu da şu ki: Çektiğiniz fotoğraftan para kazanabilmek için satın alınması gerekiyor. Bu nedenle en çok hangi fotoğraflar talep ediliyor öğrenmelisiniz. Dijital ortamda, afişlerde, reklamlarda kullanacak kişilerin ihtiyaçlarına uygun fotoğraflar çekmelisiniz.

Fotoğraflarda kullandığınız kişilerden izin almak zorundasınız. Stok fotoğraf sitelerinde mevcut bir belli model sözleşmesi bulunuyor. Bu sözleşmeyi imzalatmadığınız kimsenin fotoğrafını kullanamazsınız. Aksi takdirde başınız hukuki sebeplerden dolayı ağrıyabilir.

Her şey hazır ve fotoğrafları çektiniz ve stok fotoğraf sitesine yüklemeniz gerekiyor. Kendinize bir stok fotoğraf sitesi bulun ve üye olun. Sahip olduğunuz fotoğrafların, stok fotoğraf sitesi tarafından belirtilen şartlara uygun olması gerekir. Bu adımları da geçtikten sonra fotoğraflarınızı yüklerken arama sonuçlarında çıkması için iyi bir açıklama ve etiket ekleme yapmanız gerekir. Bu da fotoğraflarınızın daha çok kitleye ulaşıp daha çok satılmasını sağlar. Fotoğraf yükleme işlemini tamamladıktan sonra görselinizin sitede satışa sunulması için site yetkilileri tarafından bir onay sürecinden geçiyor.

Her satılan görselden belli bir komisyon alıyorsunuz ve yüklediğiniz görsel satıldıkça siz de para kazanmış oluyorsunuz. Aldığınız komisyon görselin kalitesine, çözünürlüğüne ve satış popülaritesine göre değişiklik gösterebiliyor. Sonuç olarak daha profesyonel çekilmiş fotoğraflar size daha fazla para kazandıracaktır.

Diğer para kazanma yolları için buraya tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz