Ana Sayfa Para Kazanma Yolları Pazarda Satış Yapmak Para Kazanmak – Sermayesiz İş Fikirleri

Pazarda Satış Yapmak Para Kazanmak – Sermayesiz İş Fikirleri

21
0
pazarda satış yapmak

Pazarda satış yapmak size para kazandıracak sermayesiz ya da az sermaye ile yapabileceğiniz işlerden bir tanesidir. Çalışmayan ya da iş bulamayanlar, emekli olanlar, ev hanımları para kazanmak için kendi işlerini yapmak istiyor olabilirler. Sermayesiz veya küçük bir sermaye ile yapabilecekleri birçok iş modeli vardır. Bunlardan bir tanesi de pazarda satış yapmak. Sizler için yazımızda sermayesiz olarak yapabileceğiniz bu işi her detayıyla anlattık. Siz de yazımızı okuduktan sonra pazarda satış yaparak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Pazarlar tarih boyunca ürünlerin satıldığı, insanların gıda, giyim, takı, tuhafiye alışverişi gibi birçok ihtiyacını karşıladıkları en önemli ticaret merkezlerinden bir tanesi olmuştur. Genellikle yerel ürünlerin satıldığı, toplumdaki her sınıftan insanların yer aldığı ve mevsimlik tatların satıldığı yerlerdir. Siz de pazarda satış yapmak istiyorsanız bazı planlamalar yapmanız gerekmektedir.

Pazarda Satış Yapmak

sermayesiz iş fikirleri

1- Ne satacağınıza belirleyin: Pazarda satış yapmaya başlamadan önce ne satacağınıza karar vermeniz gerekir. Pazarda her türlü şeyi satabilir ve bundan para kazanabilirsiniz. Genel olarak ev yapımı unlu mamüller, taze meyve ve sebzeler, baklagiller, reçeller, turşular, salçalar, kurutulmuş baharatlar, ev yapımı yiyecekler, el işi örgüler, kıyafetler vb. satılır. Bu gibi ürünler arasından kendinize satacağınız bir ürün seçin.

2- İşiniz için ihtiyacınız olan her şeyin listesini tutun: Ne satacağınıza karar verdikten sonra pazarda satış yapmak için gerekli olan her şeyin listesini tutmalısınız. Liste tuttuğunuz takdirde hiçbir eksik olmadan satış yapmaya başlayabilirsiniz. Pazarda satış yapmak sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Satılacak ürünleri erkenden edinmek, pazarda tezgah almak gibi birçok şeyi düşünmelisiniz. Bunun yanında bir dükkan olmadığı için pazarı kapatıp gidemezsiniz. Tuvalet, yemek gibi acil ihtiyaçlarınız olduğunda bunlara çözüm bulmalısınız. Tuvalet için yan tezgahtaki kişiye pazarınızı emanet edebilmelisiniz. Bu nedenle arkadaşlık ilişkilerinize de sıkı tutmalısınız. Yemek ihtiyacınız için aperatif yiyecekleri yanınızda bulundurmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

3- Stand açmak istediğiniz bölgeye ait belediyeye başvurarak ne yapmanız gerektiği hakkında bilgi alın: Pazar açmak için de bazı yasal gereksinimler vardır. Bunlara internet üzerinden pazar yerleri yönetmeliğini okuyarak ulaşabilirsiniz. Pazarlarda bulunan her bir stand için belediyeye ücret ödersiniz. Aynı zamanda belediyelerde ne sattığınız, ne kadar sağlıklı ürünler sattığınız konusunda sizi incelerler. Ticaret yaptığınız için vergi mükellefi olmanız gerekmektedir. Bulunduğunuz bölgeye ait belediyeye giderek gerekli yasal işlemlerinizi daha detaylı bilgi alarak halledebilirsiniz.

4- Pazar tezgahınızdaki düzenlemeleri planlayın: Pazar tezgahınızı nasıl yapacağınız da önemli bir konudur. Örneğin meyve satıyorsanız düzenli dizmek müşterilerinizin dikkatini çekebilir. Bunun yanında kıyafet satan kişiler giysileri çadırlara asarak müşterilerin gözüne çarpabilir.

5- Para konusunda dikkatli davranın: Her pazarcının yaşadığı gibi siz de yoğun satış yaptığınız saatleri yaşayacaksınız. Böyle durumlarda para alırken veya para üstü verirken dikkatli olmalısınız. Dalgınlık anında fazla para üstü ya da eksik para almanız sizi zarara sokabilir. Buna ek olarak paralarınızı saklayacağınız bir yer olması gerekir. Genel olarak pazarcılar önlerinde bulunan bel çantalarına paraları saklarlar. En güvenli yer olarak burası görülmektedir.

Erken kalkın, müşterilerinize karşı güler yüzlü olun

Pazar işi geçe bırakılacak bir iş değildir. Erken kalkıp tezgahınızı hazırlamanız gerekmektedir. Bunun yanında ürünlerinizi bir gün öncesinde hazır etmelisiniz. Pazara çıkacağınız gün ürünleri hazırlamayı planlamayın. Yoksa zor durumda kalırsınız.

Müşterilerinize karşı her zaman güler yüzlü olun. Her hafta o pazarda tezgah açacağınızı düşünürseniz kendinize özel müşterileriniz olacağı anlamına gelir. Müşterileriniz ile iyi ilişkiler de bulunmanız kazancınızı arttıracaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz