Ana Sayfa Sermayesiz İş Fikirleri Sermayesiz Yapılabilir İş Fikirleri

Sermayesiz Yapılabilir İş Fikirleri

35
0
Sermayesiz İş Fikirleri
Sermayesiz İş Fikirleri

Sermayesiz İş Fikirleri

 

Herkesin kafasında muhakkak bir iş kurma ve bundan gelir elde etme hayali vardır fakat hayal edilen işler için az mutlaka bir sermaye gerekmektedir. Peki sermayesiz veya daha az sermayeli işler var mı, varsa bu işler nelerdir, nasıl yapılır veya nasıl kurulur gibi sorularınızı duyar gibiyiz. Evet sermayesiz birkaç iş bulunmakta ve sizler için bu konuyu detaylıca araştırdık.

 

Evinizin Kullanmdığınız Bir Odasını Kiralayın

 

Türkiye’de bu iş fikri çok kullanılmasa da yabancı turistlere evinizin bir odasını kiralayarak çok büyük paralar kazanmanız mümkün. Üstelik bu iş tamamıyla sermayesiz ve oldukça karı olan bir iştir. Üstelik bu işten para kazanmanız için uzun süreler geçmesine gerek yok. Yapmanız gereken birkaç yeni çarşaf ve havlu alarak odayı daha güzel bir hale getirmek. Sonra yattığınız yerden gelsin paralar. Düşünsenize evinizde misafir ağırlıyorsunuz ve size kiranızı, tatilinizi, geçiminizi sağlayacak kadar çok büyük paralarla geri dönüyor. Bu iş hayalinizdeki işten bile daha fazla getiriye sahip olabilir.

 

Fakat bu işin avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmakta . Kimileri için bu durum çok çok önemli olmasa da bazı insanlar için büyük önem taşımaktadır. Evinize bir yabancı almaya başladığınız anda mahramiyeniz maalesef kalmamaktadır. Örneğin evinizde kalan yabancılar gün boyu odada kalmak isteyebilirler evinizde birileri varken rahat şekilde yıkanamaz, yemek yiyemez ve iyi vakit geçiremezsiniz. Sizi rahatsız edebilirler. Sizinle iletişim kurmak isteyebilir, sizden sürekli yardım isteyebilirler. Üstelik tıpkı otel çalışanları gibi onlardan önce uyanmanız ve onlardan sonra uyumanız gerekmektedir.

 

Ne kadar para kazanabilirim sorusu da herkes tarafından merak edilmektedir. Kazandığınız para tıpkı otellerde olduğu gibi şehre, evin konumuna, odada bulunan eşyalara göre oldukça büyük farklar göstermektedir. Tabi otel ya da pansiyon olmadığınız için işlerin hukuki olarak nasıl işlediğini çok iyi bilmeniz gerekmektedir.

 

Planlayıcı Olun

 

Sermayesiz iş fikirleri arasında planlayıcılar da bulunmaktadır. Planlayıcıların branşları değişiklik göstermektedir. Her sektöre uygun planlayıcılar bulunmaktadır. Örneğin etkinlik planyacıları ele alalım. İnsanlar pek çok etkinlik düzenlerler fakat etkinliğin planlamasını yapmak ve buna uygun bu serici yönetmek oldukça zordur. Menülerden şarkılara, büyük bir organizasyonun her aşamasına bulunmak istemeyen fakat bir etkinliğe de ev sahipliği yapmak isteyen insanlar muhakkak sizlere başvuracaktır.

Partilerden, büyük organizasyonlardan hoşlanıyor ve her aşamasında bulunmak istiyorsanız bu iş tam sizlik. İster paketler ve kampanyalar sunarak parti sahipleri ile iletişime geçebilirsiniz isterseniz de parti sahipleri için kitapçıklar tasarlayabilirsiniz. Bu işi sevenler için oldukça keyifli ve yapması kolay bir iştir. Üstelik şimdilik küçükten başlasanız da daha sonra bu iş için bir şirket sahibi olabilir ve yanınızda çalışanlarınızı kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey ise durmadan ve yılmadan çalışmak olacak.

 

Yazarlık

 

Önceden yazarlar kitap bastırabilmek için ellerinde avuçaların da ne varsa veriyor ve zar zor bir adet kitap bastırabiliyorlardı. Gelişen teknoloji ve hedef kitlesi ile yazarlık artık hiç sermaye gerektirmeden yapılan bir iş haline geldi. Şimdilerde yazar olmanız için gerekl olan şeyler bir bilgisayar ve internet. Bu ikisi hemen hemen her evde bulunuyor. Bulunmayan ev neredeyse yok. Bu nedenle de bu iş tamamıyla sermayesiz olarak karşınıza çıkacaktır. Üstelik burada yazılan yazılarınız fark edilirse kısa zamanda ün kazanabilir ve reklamlar aracılığıyla paranızı arttırabilirsiniz. Bu iş ile ilk öncelerde az para kazansanız da zamanla iyi paralar kaznır hale geleceksiniz. Üstelik size herhangi bir yayınevi sponsor olabilir ve kitaplarınızı yayımlayabilir. Denemekle hiçbir şey kaybetmeyeceksiniz.

 

Youtube Videoları

 

Sermayesiz iş fikirleri arasında yer alan bu başlık son yıllarda oldukça popüler bir hal almıştır. Videoları çekmek için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Bu işi yapanların artık bir meslek adı bile bulunmaktadır. Bu kişilere Youtuber denilir. Youtuberler izlenme sayısını arttırmak amacıyla içerik üreten kişilere verilen isimdir. Youtuberların amacı daha çok izlenme sayısı almak ve daha çok para kazanmaktır. Eğer çekingenseniz, utangaçsanız ve hedef kitlenize hitap edeceğinizi düşünmüyorsanız bu işe başlamamalısınız. Çünkü Youtuberler kesinlikle utangaç kişilerden oluşmaz ve eğer öyle olursanız daha az tıklanma sayısı alırsınız. Youtuber olmak için birkaç adım bulunmaktadır. O adımlar ise şu şekildedir;

 

 1. Kanalınızın Türünü Belirleyin: Youtuber olmanın en önemli yolu kendinize bir ya da birden fazla tür seçmenizdir. Seçtiğiniz tür sizin hedef kitlenizi belirleyecektir. Nasıl insanların sizin hayranınız olmasını ve sürekli izlemesini istiyorsanız ona göre bir tür seçin. Bu sayede kendinizi daha iyi anlatmış olacaksınız. Kanal türleri örnek olarak: Korku, Hayvanlar, Spor, Oyun, vb. şeklinde olabilir.
 2. Hedef Kitlenizi Seçin:  Hedef kitleniz hitap etmek istediğiniz insanlar olmalıdır. Bunu da seçtiğiniz türlere göre ayarlamalısınız. Örneğin makyaj kanalı bir erkeğin ilgisini çekmeyecektir. Bu nedenle kadınlara yönelik hitap etmeniz gerekir.
 3. Rutin Şekilde Video Paylaşın: Videolarınız ara ara değil sık sık paylaşmalı ve insanlara kendinizi unutturmamalısınız. İlk videolarınız istediğiniz gibi olamayabilir fakat daha sonrasında daha da iyi olacaktır.
 4. Çok Üzülmeyin: İlk başlarda videolarınız hemen hemen hiç izlenmeyebilir. Unutmayın ki şuan ki en iyi Youtuberlarden bazılarının ilk izlenmeleri 10 kişiyi aşmamıştır.
 5.  İlgi Çekici Olmaya Çalışın: Eğer başarılı bir Youtuber olmak istiyorsanız mutlaka ve mutlaka ilgi çekici olmanız gerekmektedir. İnsanların sizi izlemeleri ve fark etmeleri için ilgi çekici başlıklar atmalı ve ilgi çekivi içerikler bulmalısınız.
 6. İzleyicileriniz İle Yakınlaşın: Youtube izleyicileri tıpkı televizyon izleyicileri gibi ego sevmezler. Bu nedenle onlara videolarınızda ve siğer sosyal ağlara verbildiğiniz kadar cevap vermeli ve sürekli onlardan bahsetmelisiniz.
 7. Kendinizi Sürekli Geliştirin: Örneğin bir oyun kanalısınız ve sürekli aynı oyunu oynuyorsunuz. Bu bir süre sonra insanları sıkacaktır ve bir süre sonra sizi izlemeyi bırakacaklardır. Yeni oyun oynayabilir ya da yanınıza bir kaç kişi daha alarak ekibi büyütebilirsiniz.
 8. Para Kazanma: Bundan sonrası tamamıyla size kalmış. Yeteri kadar izlenme sayısına ulaştıktan sonra reklam alabilirsiniz. Bu sayede de sıfır maliyetle başladığınız işten oldukça yüksek fiyatlar kazanabilirsiniz.

 

 

Özel Ders Verme

 

Sermayesiz iş fikirleri  arasında yer alan özel ders verme kesinlikle sermaye gerektirmez. Tek yapmanız gereken bilgi birikiminizin olmasıdır. Herhangi bir konuda uzmansanız eğitim almak isteyen insanların evine giderek ya da kendi evinizde ders verebilirsiniz. Bu ister bir müzik aleti olsun isterse resim isterse de teorik bir ders. Kesinlikle sıfır sermaye ile para kazanabileceğiniz bir iştir. İnsanlara ikinci bir dil öğreterek bile çok kolay bir şekilde paranızı kazanabilirsiniz. Özel ders verirken dikkat etmeniz gerekenler ise şu şekildedir;

 

 • Öğrencilere sabırlı bir şekilde yaklaşmalısınız
 • Şık fakat dikkat çekici giyinmemelisiniz bu öğrencinin dikkatini dağıtabilir
 • Kontrolü elinize almalısınız
 • Öğrenciye sürekli sorular sormalısınız. Bu tamamen doğru cevap alana kadar devam etmeli
 • Öğrenciye karşı sesinizi yükseltmemeniz gerekir.
 • Ders arasında mutlaka en az 10 dakika ara vermeniz önerilmektedir.
 • Eve çok fazla ödev vermemeniz gerekir bu öğrenciyi uzaklaştırır.

  Bir diğer konumuz Ev Hanımları İçin Evden Para Kazanmak gitmek için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz